Rebarbora je zelenina a liečivka zároveň. Je to viacročná rastlina, na stanovišti vydrží aj 10 rokov. Vyhovuje jej slnečné miesto so stredne ťažkou pôdou. Na jar vyrastajú dlaňovité listy, s dlhými stonkami (až 0,4 m), zelenej až červenej farby. Zberáme červeno-zelené stonky listov od polovice apríla do polovice júna. Od konca júna už listy nezbierajte, pretože v neskoršom období už stopky obsahujú viac kyseliny šťaveľovej a na konzumáciu sa neodporúčajú. Konzumujú sa iba stonky listov, a to tepelne spracované, nikdy surové. Pri varení sa neodporúča používať hliníkové hrnce.
Rebarbora detoxikuje črevá, pomáha pri depresívnych stavoch, zlepšuje krvný obeh, bojuje proti rakovine, chráni oči i srdce, udržuje zdravú pokožku, zdravý mozog i kosti, atď. Používa sa na prípravu ovocných koláčov, kompótov, lekvárov, do ryžovej alebo krupicovej kaše.
Rebarbora patrí k tým druhom zeleniny, ktoré majú veľmi vysoký obsah kyseliny šťaveľovej – nachádza sa však prevažne v listoch. Kyselina šťaveľová viaže v črevách vápnik, a ak nemáme dostatok žalúdočnej kyseliny, vápnik sa nemôže vstrebať do organizmu. Rebarbora teda nie je vhodná na každodennú konzumáciu.
Tipy na pestovanie:
Trvalka, plne mrazuvzdorná
Výška rastliny v dospelosti: 50 -60 cm
Vzrast: prízemná ružica, vzpriamené listy
Vhodná do záhonov aj do väčších kvetináčov
Stanovište: slnko, polotieň
Zálievka: stredná